Öneri Görüş ve Sorularınız İçin

Op. Dr. Oğuz Özcan

iletisim@oguzozcan.com.tr

droguzozcan@gmail.com

Randevu için:

0 212 7283550

Adres:

Özel Silivri Anadolu Hastanesi

Mimar Sinan Mah. Sanayi 55. Sok No: 1 Silivri İstanbul

İstanbul’dan gelirken

a. E-5 üzerinden İstanbul – Edirne yolunda Silivri Merkez’i geçtikten sonra yaklaşık 1 km sonra sağda.

b. TEM Otoyolu üzerinden Silivri çıkışından sonra Silivri merkeze girmeden Edirne tabelasına doğru dönmeniz ve E-5 üzerinden 1 km sonra sağda.

Öneri Görüş ve Sorularınız İçin” üzerine 24 düşünce

 1. Sayın Oguz bey,sitenize tesadüfen girdim vede çok yararlı buldum,bizleri aydınlattıgınız için size ayrıca teşekkür ederim,aşagıda belirticegim aşamaları geçirdim,ancak tam olarak şifa bulamadım,bilgilendirir iseniz,memnun olurum,Ekim-11 ayında idrarımda kanama şikayeti ile askeri hastahaneye baş vurdum,uzun süren süren tetkikler(8 kez,normal rontgen,1kez ilaçlı rontgen,ultroson inceleme,sistoskopi)ve son olarakta tomografi çekimi sonucunda,sol böbrekte alt kalasiyel sistemde 3,5mm boyutlu kalkül,sag böbrek orta kalasiel sistemde 6mm boyutlu kalkül,sag üreterde 11 mm çaplı kalkül izlenmiştir,daha önce yapılan sistoskopi sırasında ise sag böbrekte görülen kalkülün kanamaya sebep oldugu belirtilmişve yukarda belirtilen 11 mm.lik kalkül görülmemişti,netice olarak kanamaya neden olan sag böbrekteki kalküle 1 seans şokla kırma seansı uygulandı ve ucunda kırılma oldu,2,kez kırma işlemine çagrıldım,ancak teknisyen aşırı gaz nedeni ile taş görülmedigini söyleyip,tomografi istedi,çekilen tomografide daha önce rontgenlerde görülmeyen 11 mm’lik taş tesbit edilerek ve bu taşın idrar kanalını tıkadıgı belirtilerek,2 şubat’da LMA anestezi ile uyutulup,üreterorenoskop ile girilip,üreter alt bölümdeki taşlar,pnomotik litotriptörle kırıldı ve grasperle parçalar dışarı alındı,üreter alt bölüm ödemli oldugundan J-J kateter kateteri takıldı,ertesi gün istirahat ve bol su içme tavsiyesi vede 21 şubatta D-J çekimi yapılmak üzere tekrar gelmem söylenerek taburcu edildim.ameliyat sonrası 7 gün şiddetli kanlı idrar geldi,su içtikçe renk açıldı,ancak kesilmedi,agrım yok,merak ettigim konu idrarda kanın tam olarak 8 gündür kesilmemesi ameliyatın normal bir neticesi midir ? yoksa rahatsızlıgımın başlangıcında tesbit edilen ve ucu kırılan sag böbregimdeki taşın sebep oldugu bir durummudur,hastahanedeki doktor’a diger taşların ne olacagını sordugumda şimdilik mudahele gerekmedigini zamanla düşecegini söylediler,bende kanama konusun da şüpheye düştüm,istirahat dediklerinden,yürüyüş,egzersiz vs. bile yapmıyorum,sürekli su içiyorum,renk açılıyor ancak tam olarak düzelmiyor,bu konuda düşüncenizi belirtir iseniz,memnun olurum.Saygılarımla.Taner Vardar

  • Merhaba,
   Daha önce normal düz karın grafilerde görünmeyen 11 mm boyutunda taşın olması, bu taşın ürik asit taşı dediğimiz bir taş çeşidi olabileceğini düşndürüyor. Ameliyatınız sonrasında bu taş tamamen kırıldı ve parçaları alındı mı ve bu parçalar size verildi mi bunu belirtmemişsiniz. Eğer taşlar üretersokopi ile tamamen alındı ise idrarda birkaç gün süren kanamalar normal kabul edilir ama sizin belirttiğiniz gibi daha uzun sürüyor ise ameliyatta kalmış taş parçalarının olup olmadığını görmek için tetkik yapmak gerekebilir. Ancak sizin durumunuz biraz özel çünkü konvansiyonel tetkikler ile taşlar görülmüyor ve tomografi çekmek gerekiyor ama tomografi de radyasyon nedeniyle öyle habire çekilebilecek bir tetkik değil. Benim önerim ameliyatınızı yapan doktorunuz ile görüşün eğer 11 mm lik taş tamamen kırıldı ve alındı ise sorun yok ama tam alınamadı ise tamamlayıcı üreteroskopi gerekebilir. Taşlarınız sizde ise onları mutlaka saklayın ameliyat sonrasında dokturunuz size vermiştir diye tahmin ediyorum. Taşların analize gönderilmesi ve yeniden taş oluşmasın diye ömür boyu sürecek bir diyet ve ilaç tedavisi başlanması gerekiyor. Egzersiz yapmanız ile ilgili sıkıntılı bir durum bence yok ama bol bol su için.

   • Sayın Oguz bey,rahatsızlıgım konusundaki düşüncenizi belirttiginizden dolayı çok teşekkür ederim,kadıköy feneryolunda oturuyorum,hastahaneniz keşke yakında olsaydıda bizlerde sizlerin tedavilerinizden istifade edebilseydik,mailinizde sordugunuz ile alakalı olarak ögrenebildiklerimi size arz edeyim,Gata’ya 21 şubat günü D-J çekimi için gittigimde ameliyatı yapan doktorum taşların başarılı olarak alındıgını belirtti,ancak tahlile gönderilmemiş ,bende herhangibir diet önerip önermedigini sordum,calsiyum iktiva eden peynir ve sütlü gidaları belirli ölçüde yememi ve bol bol su içmemi önerdi,ameliyat esnasında takılan D-J tel çekimi yapıldıkdan sonra 20 gündür devam eden kanama durdu,ancak sag böbregimde 6mm.lik,sol böbregimde ise 3,5 mm.lik taşlar aynen duruyor,ilerde düşmez ise herhalde yine taş kırma işlemi gerekecek,o zaman sizin ziyaretinize gelecegimi düşünüyorum,yakın alakanıza teşekkür eder,Saygılarımı sunarım.

 2. Sayın hocam ben 25.04.2012 tarihinde lokal anastezi altında urs operasyonu geçirdim ve bu operasyon esnasında bahsettiğiniz j-j kateter takıldı ancak bana bu telin hiç bir ağrıya sebbiyet verilmeyeceği söylenmişti ve bunun çekimi için bana 08.05.2012 gününe randevu verildi sorum şuki ben hareket ettiğim sürece tel takılan sağ böbreğimde şiddetli ağrılar oluyor hareketsiz kaldığım zamanlarda tamamen geçmesede ağrısı baya bi azalıyor (yok denecek kadar) ben çekim gününe kadar beklemelimiyim yoksa telin takılması sırasında yolunda gitmeyen bir durum mu söz konusu hocam yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar diliyorum

  • Merhaba
   Kapali idrar kanalı taşı ameliyatları sonrasında djs denen plastik bir tel yerleştirilir. Bu tel sonrasında ara ara idrardan kan gelmesi, çişinizi yaparken yan tarafinızda bir basinç hissi ve çişiniz bittiğinde biri sanki kasıklarınıza bişey batırıyormuş gibi gelmesi normal bir durumdur.

 3. selam oguz bey,mümkünse size bir sey danismak istiyorum 18.04.2012 yani bundan 10 gün önce yasamis oldugum almanya da sol böbregimde ki tasin 8 mm civarinda olmasi nedeniyle kanaldan yani alt kisimdan girilerek böbregimdeki tasi kirdilar ve 4 parca halinde cikardilar taslar da bende ve ayni zamanda idrar yoluma kadet taktilar belki geride kalan tas parcalari olursa zarar vermesin düsmesi daha kolay olsun diyeymis,bu olaydan önce üc sefer esw dedikleri kirma islemi gerceklestirdiler yani ses dalgasi ile ama kirilmadi ve sonucta kanaldan girilerek ve full narkoz verilerek islem gerceklesti,MERAK ETTIGIM KONU(operasyon olali 10 gün kadar oldu idrarimda hala kan var ve sancimda oluyor) beni bu konuda aydinlatirsaniz cok sevinirim saygilarimla

  • Merhaba
   Kapalı idrar kanalı taşı ameliyatları sonrasında djs denen plastik bir tel yerleştirilir. Bu tel sonrasında ara ara idrardan kan gelmesi, çişinizi yaparken yan tarafınızda bir basinç hissi ve çişiniz bittiğinde biri sanki kasıklarıniza bişey batırıyormuş gibi gelmesi normal bir durumdur. 10 gün sonra teliniz çekildiğinde tüm bu şikayetleriniz geçecek.

  • Merhaba
   Djs kateteri çekilmesi işlemi klinikten kliniğe fark ediyor. Bazi klinikler esnek fleksible sistoskoplari olmadığından uyutarak demir sistoskoplar ile çekiyorlar ki bence olabilir. Ben kendi kliniğimde fleksible sistoskop ile uyutmadan sadece çişinizi yaptığınız yerden uyuşturucu madde vererek çekiyorum. İşlem 5 saniye sürüyor ve hastalarım ağrıları olmadığını söylüyorlar. Bugüne kadar sadece bir hastamı uyuttuk o da genç bir kızımızdı kendisi uyumak istedi. Ancak bazı kliniklerde uyutmadan demir aletler ile stent çekildiğini duyuyorum ki bu durum bence çok sağlıklı degil. Doktorunuz ile stentin nasıl çekileceğini tartışın bence.

 4. merhaba Oğuz Bey annemin 3 seyanslık taş kırma işlemi yapıldı lazer ile diğer seyanslarda işlemden sonra idrardan kan geliyordu bu 1-2 gün sürdü ama bu son seyansta taşın tamamen kırıldığını söylediler ve kum gibi düşme var idrardaki kan devam ediyor 5 gün oldu bu normalmidir. şimdiden teşekkkür ederim.

  • Merhaba
   ESWL işlemi sonrasnda idrarda kanama olabilir, bu hem işleme bağlı hem de taşlarn düşerken yaratabileceği kanamaya bağlı olabilir. Bol bol su içmesini tavsiye ediyorum. Eğer 3 seans ESWL tedavisine rağmen taş tamamen kırılmamışsa 3 seanstan sonra ESWL tedavisinden fayda görmüyor demektir başka tedavi seçeneklerini değerlendirmenizi öneririm. Eğer taş dökülüyorsa anneniz çişini bir kaba yapsın ve taşları toplamaya çalışın tekrar taş oluşmaması için taşların analiz edilmesi gerekli, “taşı vücut yapıyor” gibi klişelere de inanmayın taşın çeşidi bilinirse taşın tekrarlaması engellenebilir.

 5. Sevgili hocam,
  Öncelikle böyle bir web sitesi ile bizleri, bizlerin anlayacağı şekilde aydınlattığınız için çok teşekkür ederim.

  Kısaca kendindem bahsedecek olursam 60 yaşında SSK emeklisiyim.Ankara da ikamet etmekteyim
  Bu güne kadar nezle grip ve diş ağrsından başkaca bir hastalığım olmadı.
  12 Yıldır yanlız yaşıyorum. Dolayısıyla beslenmem süt ürünleri ve çay ağırlıklı.
  İlk defa yaşadığım taş olayını anlattığınız şekilde Acil servisten başlayarak bu güne geldim.Kan idrar tahlilleri röntgen ve sonrasında Tomografi ve neticesinde bu gün raporumu aldım. Aynen şöyle:

  -Sağ sürrenal gland korpusunda 48×21 mm boyutlarında hipodens lezyon izlenmiştir.Kontrast verilmediği için ayırcı tanı yapılamamıştır(Kist?)
  –Sol sürrenal gland korpusunda 19×16 mm boyutlarında hipodens lezyon izlenmiştir.Kontrast verilmediği için ayırcı tanı yapılamamıştır(Kist?)
  - Sol böbrek orta kaliksiyel sistem seviyesinde 5 mm çapında taş mevcuttur.
  sol üreter proksimal 1/3 kesimde üereter lümeninde 6 mm çapında taş izlenmiştir.Taş Proksimalinde sol üreter dilate görümündedir.(10 mm) ve üreter jenual pelvis duvarında dansite artımı dikkati çekmiştir.(enflamatuar proses ile uyumlu)
  -Solda daha belirgin olmak üzere bilateral perirenal çizgilenme izlenmiştir.
  -Abdominal aort ve dallarında aterosklerotik değişiklikler mevcuttur.
  -Batın içinde patolojik boyutlarda lenf nodu,serbest yada lokule sıvı saptanmamıştır.
  -Kesitlere dahil kemik yapılarda dejeneratif değişiklikler mevcuttur.
  -Diğer sistem bulguları tabiidir.

  Doktor raporun altına URS yazarak Kan idrar kültür egk röntgen anastezi istedi. yaptırdım neticeleri p.tesi toplayacağım.
  Neticelerin alınmasından sonra 1 hafta bekleyeceğini taş düşmemiş ise URS yapacağını söyledi.

  Sevgili hocam yazılarınız bana güven verdi. Başına ilk defa böyle bir şey gelen birisi olarak şaşkın,kararsız moralsiz ve çöküntü durumundayım. Yönlendirmenize ve bilgilendirmenize ihtiyacım var.
  URS işlemini sizin vasıtanızla hastanenizde yaptırırsam bana maliyeti ne olur hocam.
  Muayenelerimi Ankara Atatürk Eğt. ve Araş.Hastanesinde yaptırıyorum. Hasta sayısı çok yoğun olduğu için muayene eden doktordan bilgi almak nerde ise imkansız.

  Sevgi vesağlıcakla.
  Hüseyin Duman

  • Merhaba
   Öncelikle sizi hastaneye getiren üreter taşı ile ilgili söylenenler doğru gibi ama taşınızın boyutu dikkate alındığında taşın kendiliğinden düşme ihtimali %40 ameliyat olma ihtimaliniz %60 gibi görünüyor. Ben genelde 15 gün bekliyorum. 15 gün sonrasında eğer böbrekte şişlik yoksa ateş çıkmamışsa ağrı dayanılmaz değilse biraz daha bekliyorum düşmemişse ameliyat ediyorum. Genelde antibiyotik ağrı kesici ve aslında prostat için verilen ama prostat şikayeti olmayan kişilerde idrar kanallarının alt ucunu genişleterek taş düşürmeyi kolaylaştran ilaçlar veriyorum. Ancak sizin raporunuzda dikkatimi çeken bir bulgu daha var. Böbrek üstü bezlerinizde tedirgin edecek kadar büyük lezyonlar mevcut. Bence bu görüntüler taştan çok daha önemli. Mutlaka damardan ilaç verilerek yapılan bir tomografi veya MRG çekilerek bu kitlelerin iyi huylu mu kötü huylu mu, ya da bir takım aktif maddeler salgılayarak yüksek tansiyon, çarpıntı veya vücudun su dengesini bozmak gibi yan etkiler yapabilen bir kitle olup olmadığını değerlendirmek gerekiyor. Taş aslında bir şans olmuş olabilir bu sayede böbrek üstü bezlerinizdeki bu kitleler saptanmış. Taşınız dediğim durumlar yoksa takip edilebilir ama mutlaka böbrek üstü bezleri ile ilgili tetkik yapılması gerekli. Maliyetler konusunda 0 212 7283550 nolu telefondan Bilgen Hanım ile görüşebilirsiniz.

 6. hocam 07.06,2012 tarihinde üreterden girilerek kanalda kalan taşımı kırarak aldılar. SORUM ŞU. AMELİYATTAN SONRA TEL TAKTIKLARINI ANCAK BUNUN BİRAZ FAZLA YUKARI TAKILDIĞINI UCUNUN MESANEDE DEĞİL, KANALDA OLDUĞUNU ORDAN ALACAKLARINI FAZLA ÖNEMLİ OLMADIĞINI SÖYLEDİLER.ancak benim içimde bir şüphe kaldı bu tel benim için sıkıntı olur mu? 07.12.2012 ye gün verdiler almak için, sıkıntı olur diye çok tedirginim. tşkrlr.

  • Merhaba
   Genelde stent konulduğu zaman bir ucu böbrekte diğer ucu idrar kesesi içerisimde olur. Anladığım kadarıyla sizin stentin ucu idrar kanalına doğru kaçmış. Bu gibi durumlarda eğer stentin ucu yakınsa üreteroskop ile idrar kanalına girerek çekmek gerekir. Bu ağrılı bir işlem olabileceği için işlem anestezi ile yapılacaktr diye tahmin ediyorum. Yan ağrınız çok değilse genellikle bir sorun yok demektir. Zaten doktorunuz gerekli kontrolleri yapmıştır.

 7. merhaba hocam ben abd de yasiyorum
  temmuz 2010 da sol bobregimde 10 ml tas tesbit edildi sag bobregimde ise kum var dediler tasi kirdilar sonra bana bu taslar idrar yoluyla cikacak dedi hersey bu gune kadar guzeldi yine 2 yil sonra gecen hafta asiri agrilardan dolayi acile gittim apar topar beni hazirladilar sag tarafinda 16 ml 10 mil taslar var oldugunu soylediler ve amaliyat ettiler
  anastezinin etkisi gecmeden amaliyattan 2 saat sonra taburcu edildim stent taktik dediler iki gun sonrada calisabilirsin dediler kaldiki 1 haftadir kan gelmesini birak belimi kaldiramiyorum agridan
  doktorlarda burda randevusuz konusmuyorlar ofisinde randevu alacaksin ucretini yatiracan konusacaklar onumuzdeki pazartesi ne gun verdiler ama bende normal olmayan biseyler var oyle hissediyorum bu kadar agri normalmi
  eger normal degilse iki gun sonra calisabilirsin raporu ne anlama geliyor
  hocam lutfen yardim agri kesici almaktan manyaklastim
  lutfen e mail adresime mail atin simdiden tesekkur ediyoum

  • Merhaba
   Öncelikle taşların tamamı alındı mı yoksa duruyormu bunu bilmek gerekiyor. Sadece stent mi konuldu yoksa taşlar aındı mı doktorunuz ile bunu görüşmeniz gerekiyor. Şikayetleriniz için bol su için buradan söyleyebileceğim ancak bu olabiliyor ama durumunuzu anlıyorum. Zaten sırf bu gibi nedenlerden dolayı yurt dığından bir çok hastamız gelip burada ameliyat oluyor.

 8. Merhaba Oğuz bey,

  yaklaşık 5 aylık hamileyim sol tarafımdaki aşırı ağrılar için acil hastaneye gittim çekilen ultrason sonucu ALT POLE YAKIN 6MM KADAR ÇAPLI KALKÜLLER EKOJENİTE MEVCUTTUR. diye bir rapor verdiler. hamile olduğum için sadece ağrı kesici ve antibiyotik yazdılar başka türlü müdahale edemeyeceklerini söylediler. ama ağrılar ara sırada olsa dayanılmaz bir sancı- gerilme veriyo ve beraberinde çok siddetli ateşim çıkıyor.
  artık dayanamıyorum kendimi ölecek gibi hissediyorum buna bir müdahale yöntemi yokmudur?
  şimdiden teşekkürler..

  • Merhaba
   Gebelik sırasında olan taşlar bizim için önemli bir durum. Ateşiniz olmasa idi böbreğin şişliğini takip edelim 20 mm yi geçersestent koyalım derdim ama ateiniz var ise bu acil bir durum. Gebelik olduğu için taş konusunda çok radikal davranmaz, sadece böbrekteki tıkanıklığı giderelim diye stent dediğimiz bir tel koyar tedavinizin geri kalanını bebeğiniz doğduktan sonraya erteleriz. USG deki böbrek içerisindeki taş bunu pek yapmaz ama enfeksiyon veya kanaldaki bir taş bu durumunuzu açıklayabilir. Kanalda taş olup olmadığını anlamak için IVP veya BT gibi radyasyon içeren tetkikler yapılması gerekir ama siz gebe olduğunuz için bu pek mümkün değil. Durumunuz önemli bence mutlaka bir üroloji uzmanı görsün. Eğer İstanbul’daiseniz yardımcı olabilirim.

 9. hocam merhaba.annem 70 yaşında.idrar kanalından taş alındı.15 gün sonra gel böbrekteki taşı kırıma göndereceğim denildi.fakat gittiğimizde taşı alamayacağını ameliyat olduğu taktirde ya felç yada masada kalacağını söyledi.başka yerdede ameliyat olma dedi doktor.lütfen yardımcı olurmusunuz.saygılarımla.

  • Merhaba
   Annenizin ameliyat olup olamayacağına üroloji doktorlarının karar vermesi güç. Öncelikle kardiyoloji göğüs hastalıkları dahiliye nöroloji gibi dahili branşların görüp bu bulguları anestezi doktoru ile tartışmaları gerekli. Eğer hakikaten böyle bir risk varsa ameliyat yapmamak da bir seçenek. Ancak eğer bu doktorlar görür ve ameliyat müsadesi verirler ise belden uyuşturularak (spinal anestezi ile) veya genel anesteziile ameliyat yapılablir. Eğer İstanbul’da iseniz gelrseniz gerekli bölümlere gösterir yapabileceğimiz birşey var mı bakarız.

 10. hocam ben 19.07.2012 kapalı böbrek taşı ameliyatı oldum içimde parça kaldıysa idrardan atıyım die kateter die bi tel bıraktılar. 2 gün sonra çekilcek ama bunun nasıl alıncağını çok merak ediyorum canım acıcakmı yoksa uyuşturupmu çekicekler. şimdiden çok tesekkr ederim

  • Merhaba
   Çekilecek yerdeki cihazlara bağlı. Eğer demir sistoskopları varsa uyuşturmadan çok acır o nedenle uyuştururlar dye düşünüyorum. Bizim merkezimizde fleksible yani eğilip bükülebilen sistoskoplar var. Bunlar girerken çok acımadığı için sadece çişinizi yaptığınız yerden uyuşturucu madde vermek yeterli oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>