Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Kapalı Böbrek Taşı (Perkütan) Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Risksiz ameliyat diye bir şey yoktur. Açık ve kapalı böbrek taşı ameliyatlarının riskleri birbiri ile aynıdır. Her iki yöntemde de eğer genel anestezi verilirse anesteziye bağlı olarak 1/200.000 (ikiyüzbinde bir) lik bir ihtimal vardır. Bu ihtimal arabanıza bindiğinizde yolda ölme ihtimaliniz olan 20/100.000 den çok daha düşüktür. (Anesteziye bağlı ölüm riskinin 40 katı). Yani ameliyata girmek arabanızla hastaneye gelmekten 40 kat daha az risklidir. Bu anestezi riski taş ameliyatına bağlı bir durum değildir. Yani genel anestezi verip sadece saçınızı tarasak bile bu risk aynıdır.

Kanama ek sık rastlanan komplikasyondur. Yapılan çalşmalarda kan vermeyi gerektirecek kadar kanama olma ihtimali %1 ile %10 arasında bulunmuştur.

Ameliyat sonrası durmayan kanama oluşması ve bu nedenle anjiyografi yaplması gerekliliği tüm dünyada yapılan çalışmalarda %0.5 ten az olarak saptanmıştır.

Literatürde özellikle kaburganın üzerinden girilerek yapılan cerrahilerde akciğer boşluğuna sıvı dolması risklerinden bahsedilmektedir. Bu durumda akciğer boşluğuna bir tüp yerleştirmek gerekebilir.

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da enfeksiyon ihtimali vardır. Bu riski en aza indirmek için ameliyat öncesinde idrarda mikrop varlığını araştırmak ve ameliyat sırasında önleyici (profilaktik) antibiyotik başlamak gerekir.

Çok nadir olarak bu ameliyat sırasında böbreğe giriş işlemi röntgen cihazı ile “kör” olarak yapıldığı için barsak ve çevre organ yaralanması görülebilir. Özellikle çok zayıf hastalarda bu risk daha fazladır.

Hastanemizde kan verme oranlarımız %6-7 arasındadır. Ancak kan verme ihtimali düşük diye kan hazırlığı olmadan ameliyata girmek gibi bir durum düşünülemez. Ben kliniğimde kapalı böbrek taş ameliyatı yapacağım her hastaya mutlaka kan hazırlıyorum. Kliniğimde kaburga üzerinden giriş yapmıyorum. Bu nedenle akciğer zarı yaralanma riskini almıyorum. Ameliyatlardan önce mutlaka çevre organlar ile böbreğin komşuluğunu değerlendirmek için bilgisayarlı tomografi (BT vey CT) çekiyorum. Çok zayıf hastalarda ameliyat pozisyonu olan yüzüstü pozisyonda BT çekiyorum ve ameliyattan önce barsak temizliği yaptırıyorum. Ve tabiki her hastamı olası riskler ile ilgili bilgilendiriyorum.

Madem ameliyat riskli neden bana ameliyat öneriliyor?

Bunu çok basit bir şekilde 1976 da yapılan bir çalışma ile yantlayabilirim. Tüm böbreği kaplayan taşları olan hastalara ameliyat yapılmadan izlendiğinde bu hastaların %36 sının 10 sene içerisinde hayatını kaybettiği gösterilmiş. Diyaliz tedavisinin gelişmesi ile beraber 1991 de yapılan bir başka çalışmada benzer taşların ameliyat edilmediğinde %28 diyaliz ihtiyacı ve %18 ölüm oranlar bildirilmiş.  Yani evet ameliyatın riskleri var ama ameliyat olmadığınızda başınıza gelebileceklerden çok daha düşük. (Basit matematik: üçte bir risk, 200.000 de bir riskten ÇOK daha fazla bir risktir) Zaten bu nedenle Amerikan Üroloji Cemiyeti 2005 te yaptığı bir bildiride tüm böbreği kaplayan taşlarda mutlaka ameliyat önermiştir.

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatının Riskleri Nelerdir?” üzerine 8 düşünce

 1. Merhabalar,
  Sağ böbreğimde 2 büyük, 4 küçük; sol böbreğimde ise sayılamayacak kadar çok irili ufaklı taş olduğunu tespit ettiler. Aslında çok fazla ağrım yok ancak, doktorlar ameliyat öneriyorlar. Sizin verdiğiniz bilgiye dayanarak aslında ne kadar da önemli bir durum olduğunu anlamış bulunmaktayım. Çok sık lavaboya gitme ihtiyacı hissediyorum tüm gün boyunca, geceleri de aynı şekilde. Ameliyat sonrası bu durumun düzelme olasılığı var mı acaba, öncelikle bunu öğrenmek istiyorum. İdrar yolları enfeksiyonunun çok sık ortaya çıkması da zannediyorum böbreklerdeki taşlar yüzünden, okuduğum bir makale de bu bilgiye rastlamıştım.
  Kalp rahatsızlığım var ne yazık ki. Kalp dışında bir kaç farklı operasyon geçirdiğim için ameliyat konusunda tereddüt ediyorum. Herhangi bir sorun olur mu? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba
   Taşınızın ameliyat ile tedavi edilebilmesi kalbinizin bu ameliyatı kaldırabilmesine bağlı. O nedenle ilk önce kalbinizin iyice değerlendirilerek ameliyat için uygun olup olmadığınızın belirlenmesi gerekli. Gece ve gündü sık tuvalete gitme ihtiyacınızın sebebi idrar kanalındaki bir taş olabilir ama yaşınıza bağlı olarak daha muhtemel sebep prostat büyümesi diye düşünüyorum. İşeme testi (uroflow) ve prostatınızın değerlendirileceği tetkikler yapılmalı. Eğer şikayetlerinizin sebebi prostat ise ilaç veya ameliyat tedaviler ile bu durum düzeltilebilir. Sık idrar yolu enfeksiyonu prostat ile ilgili de olabilir böbreklerinizdeki taşlar da muhtemel sebep gibi görünüyor. Bir üroloji uzmanı ile görüşmeniz faydalı olacaktır. Eğer istanbul da yaşıyor iseniz yardımcı olabilirim.

  • Merhaba,
   Sadece kapalı ameliyatlarda değil genel olarak söyleyecek olursak genel anestezi almanız durumunda ameliyat sırasında veya sonrasında kısa dönemde hayatınızı kaybetme ihtimaliniz bir milyonda 1.4 civarnda. Arabayla yola çıktığınızda bir yıl içerisinde trafik kazası sonucunda ölme ihtimaliniz 6500 de bir. Yani ölmekten korkuyorsanız ameliyat olmayacaksınız ama arabaya kesinlikle binmeyeceksiniz çünkü ameliyatta hayatınızı kaybetme ihtimalinize göre trafik kazasında ölme ihtimaliniz 400 kat daha fazla.

 2. merhaba,
  ben 23 yaşında bekar bir bayanım.sağ böbreğimde 9 mm büyüklüğünde taş var kapalı ameliyatla alabileceklerini söylediler ama bekar olduğum için bir sorun olur diye korkuyorum çünkü idrara sonda takılıyormuş. bir sorun olurmu sizce cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  • Merhaba
   İdrar yolları ve bekar olma konusu birbirinden çok farklı konular. İdrar yollarından yapılacak herhangi bir ameliyat veya sonda takılma işlemi bekarlığınız ile ilgili herhangi bir sorun yaratmaz. Doğum yolları ve idrar yolları birbirinden tamamen bağımsız yollardır.

 3. Merhabalar ,
  Benim sol böbregımde 2 cm tas oldugu tomogrofi ile kesınlesti.. Doktorlara perkutan ameliyatı olman gerekıyor dıyorlar..Fakat ben ameliyat yerıne ESWL ile kırdırmak istediğimi soyluyorum ve doktorlar bu sekilde yaparsak kırılan buyuk taslar kanalı tıkayabılır veya bu sekılde bu tasın kırılma olasılıgı %60 dıyorlar.. benim sorum, eger perkutan amelıyatı olursam ilede böbregımde kalıcı bir hasar olusabılır mı ? ve 2 cm tas ESWL ile kırılamaz mı ? Bana neyi önerebilrisiniz..

  • Merhaba
   2 cm eswl icin ust sinir. Bu buyuklukten sonra eswl sikintili. 2 cm de tam limitte. Eswl yapilirsa 10 gunde bir eswl ye gideceksiniz. Eswl sirasinda ve sonrasinda agrilar olacak. En az 3 seans denenecek 3 seansta basarili olmazsa yine perkutan cerrahi olmaniz gerekecek. Ama eswl basarili olursa taslardan da kurtulabilirsiniz. Perkutan tas cerrahisi dogru ellerde bobrek icin riski cok dusuk olan bir cerrahi yontemdir. Ameliyat olacaksaniz cerrahinizin kim olacagini ve deneyimini mutlaka iyi arastirin.

   iPhone’umdan gönderildi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>