İdrar Kanalı Taşları Ameliyatı (Üreteroskopi – URS) Nasıl Yapılır?

İdrar Kanalı Taşları Ameliyatı (Üreteroskopi – URS) Nasıl Yapılır?

İdrar kanalındaki taşı almak için ameliyat yaplacak ise, sizi ameliyathanede genellikle belden uyuşturarak bazen de genel anestezi (narkoz) verilerek ameliyat gerçekleştirilir.

Bu ameliyat yönteminde çişinizi yaptığınız yerden girilerek önce idrar kesenize oradan da idrar kanalına ulaşılarak kanal içerisindeki taş ya direkt olarak alnır, eğer idrar kanalından geçemeyecek kadar büyük ise önce kırılarak küçük boyuta indirilir sonra küçük parçalar şeklinde kanaldan çıkartılır. Ameliyatın sonunda hekim tercihine bağlı olarak idrar kesesi ile böbrek arasına bir tel (double j stent – DJS) yerleştirilir.Bu telin yerleştiriliş amacı idrar kanalında ameliyat sırasında veya sonrasında idrar kanalında oluşabilecek bir tıkanıklığı engellemek içindir. Bu plastik bir teldir. Böbrek ve idrar kanalı arasına konur ve 20 gün – 1 ay içerisinde çekilir. Ameliyat sonrasında doktorunuz size sonda koyabilir.

Ben ameliyatlarımda spinal (belden uyuşturma) yöntemini kullanıyorum. Bu sayede hem genel anestezi sırasında ve sonrasında oluşabilecek sıkıntıları engellemiş oluyorum, hem de ameliyat kameralar ile yapıldığı için hastalarıma ameliyatlarını izleterek hastalıklarını daha rahat sahiplenmelerini sağladığımı, tedaviye daha aktif katıldıklarını düşünüyorum. Ameliyatlarımda mutlaka DJS ve sonda yerleştiriyorum. Bu sayede güvenli tarafta kalıyorum. Sondayı ameliyat gününün sabahında, DJS yi 20 gün sonra eğilip bükülebilen (fleksible) sistoskop ile çekiyorum.

İdrar Kanalı Taşları Ameliyatı (Üreteroskopi – URS) Nasıl Yapılır?” üzerine 28 düşünce

  • Merhaba,
   Sol böbrekteki taşınız 25 mm ise, ESWL tedavisi için geçerli maksimum 20 mm sınırının üzerinde. Yani böbreğinizdeki taş için ESWL (yani taş kırma) tedavisi sizin için uygun değil. Size önereceğim tedavi seçeneği kapalı yoldan yapılacak böbrek taşı ameliyatıdır. (Yani perkütan taş ameliyatıdır) Filmlerinizi görmeden tam olarak karar vermek doğru değil ama filmlerinizi görürsem daha çok yardımcı olabilirim. Nerede yaşadığınızı belirtirseniz size daha çok yardımcı olabilirim. Yurtdışında da tanıdık doktor arkadaşlarım olduğundan belki onlara da yönlendirebilirim.

 1. sayın hocam ben bu yolla yaklaşık iki yıl önce ameliyat oldum fakat taştan kurtulmama rağmen bu kezde boşalma esnasında yanma peniste sertleşme sorunu oluştu bu konuda bana fikir verirmisiniz…

  • Merhaba,
   Yapılan ameliyat ile şikayetleriniz arasında bir bağlantı yok gibi gözüküyor. Şikayetleriniz için bir üroloji uzmanına başvurmalısnız. Prostat ile ilgili bir sorununuz olabilir veya sertleşme ile ilgili tetkik ve tedavilerin yaplması gerekli gibi görünüyor. Bu ameliyatlar sonrasında anlattığınız gibi şikayetler olması mümkün değil ancak sizde başka sıkıntlar var gibi görünüyor ve tedavi edilmeli.

 2. hocam mrb adım mehmet hocam ben sürekli böbrek sıkıntısı yaşyrm sürekli taş düşüyrym artık inanın piskolojim bozulmuş hayttan kendimden nefret ettmiş dıurumdayım 1 hayfata 10 defa hastaneye gttiğimi blyrm bendeki oluşan taşlar 10mm geçmiyor şükür ağrım olduğunda ağrı kesici yapyrm yarını düşryrm ama bu defa çok uzun sürdü 2 ay oluyor nerdeyse düşüremedim rahatsızlandğmda doktora göründüm 2 adet 2mm taş olduğunu bol su tüketildğinde rahatlıla düşürülecğin söylemişti yanlnız düşmedi ve zmanala büyüdünüğü tahmin edyrm bingöl mekezde yaşyrm geçenlerde tetkarra görndüm röntgende ufak taş olduğunu yalnız ultrason sonuçalrını beklelmem gerekğini söyle rendevu aldım bakalım ne olcak benim belirtmek istediğim sürekli oluşuyo ben düşrym o oluşuyo ben dşrym yani bunun yokmu bi tedavisi innannın bıktım bi deri bi kemik kaldım idrarada sürekli ağrı kanama mahfolmuş durumdayım ilginiziçin çok çok teşekkkür edrim iyi günler..

  • Merhaba
   Sizin gibi sık tekrarlayan taş hastalarında önemli olan taşı tedavi etmekten ziyade taşın oluşmasını engellemektir. Bunu yapabilmek için öncelikle hangi çeşit taş ürettiğinizi bilmek gerekiyor. Bunun için düşürdüğünüz bir taşı saklamış iseniz bu taş analiz edilmeli. Eger taş yoksa 24 saat boyunca idrarinızı toplayarak analiz etmek gerekiyor. Ondan sonra koruyucu tedavi verilerek taş olusturmanız engellenebilir.

  • Merhaba
   İşlem sonrasında bir gece hastanede yatmanız gerekiyor. Yani sabahtan yatışınız yapılıyor o gün eğer tahlillerinizde sorun çıkmazsa ameliyat oluyorsunuz. Gece hastanede kalıyorsunuz başka bir sorun çıkmazsa sabahında eve gidiyorsunuz.

 3. ben pazartesi ameliyat oldum idrar kanalından sağ böbreğimde 14 mm lik bir taşım vardı eswl ile 6 seans sonrası ameliyat uygun görüldü fakat şuan çok fazla sancım oluyor,ara ara özellikle de akşamları kanamam oluyor ameliyat sonrası olabileceğini söylediler ama yinede telaşlanmıyor değilim bir kaç gün daha bekledikten sonra hala aynı şikayetlerim olursa sizce bir kontrole gitmeli miyim? Şuan kendi doktorum Ankara dışında bir konferansta o yüzden kendisine ulaşamıyorum hemen hastaneye de gitmek istemiyorum açıkçası bana yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba,
   Ameliyatınız hangi yöntemle yapıldı belirtmemişsiniz ama fleksible üreteroskopi de yapılsa, rijit üreteroskopi de yapılsa, perkütan böbrek taşı ameliyat da yapılsa ameliyat sonrası bir miktar kanama olabilir özellikle stent yerleştirilmiş ise bu kanama ihtimali daha fazla. Eğer idrardaki kanama açık çay renginde ise çok dert değil ama pıhtlar parçalar geliyorsa ve koyu vişne renginde ise ameliyat olduğunuz merkeze başvurmanız sağlıklı olacaktır.

 4. merhabalar salı gnü ameliyat oldum. penisten girilip taşım kırıldı. 3 gündür penis ucumda yanma ve kanama var. idrar yaparken çok acıyor. çok sıkıntı yaşıyorum bu kanama ve yanma ne zaman geçer. ne yapmam gerekiyor. sonda kullanmak istemiyorum. sanırım ameliyat sırasında tahriş oldu. yardımcı olur muusnuz.

  • Merhaba
   Aslında bu ameliyatlardan sonra tahriş çok sk gelişen bir surum değil ama sondaya veya başka bir duruma bağlı reaksiyon gelişmiş olabilir. Doktorunuz ile görüşmenizi tavsiye ediyorum. Size maxidex veya teramisin gibi bir takım merhemler önerebilir. En önemlisi bol bol su içmek.

 5. merhaba hocam yaklaşık 25 gün önce böbrek ameliyatı oldum
  kapalı dediler fakat sonra acık yaptılar.şu anda kafamda verilen narkozun etkisi var.gecenlerde kontrole gittim dikişi söktüler ver 1 ay sonra tekrar gelmemi istediler içimde tel varmış.acaba bu tel nasıl cıkartılacak.teşekürler

  • Merhaba
   25 gün sonra hala narkozun etkilerinin devam etmesidiye birşey pek mümkün değil. Eğer başdönmesi gibi sıkıntılar yaşıyor iseniz kan sayımı ve muayene gibi incelemeler yapılmalı. Tel çişinizi yaptığınız yerden kapalı olarak girilerek çıkartılır. Ya demir aletler ile girilir ve uyutulursunuz ya da gitttiğiniz hastanede fleksible sistoskop varsa uyutulmadan çekilebilir. Eğer fleksile sistoskop var ise ciddi bir ağrınız olmaz.

 6. Hocam mereba sol böbregimde 8 9 mm yakın taş tesbt edildi bunu esvl yolu ile kırdırdım 2 seasda fakat küçük parcalar düşdü, ama idrar kesesine 2 3 cm mesefede duruyor kalan parca günde 3 lt su içmeme ragmen düşmedi üretereskopi ameleyatını yaptırsammı acaba daha ne kadar beklemeliyim

  • Merhaba
   İdrar kanalı tıkandıktan itibaren ilk hücre 20. günde ölüyor geri dönüşsüz süreç 60. günde başlıyor. O nedenle ben tam tıkalı olduğunu düşündüğüm hastalarımı 20 günden daha fazla bekletmiyorum. Eğer sizin debu kadar süre oldu, taşınız düşmüyor, böbreğinizde şişlik oluyor ise ameliyat olmanız doğru bir karar olur bence.

 7. Doktor bey benim esimin 2 gun once penis ucundan girilip kanaldaki tas lazer ile kirilarak. Bobrek taslari alindi. Ve stent takildi. 1 gün sonrasinda yuksek ates belirdi. Doktorumuz kirilan taslarda bakteriler bulundugunu verilen antibiyotigin esimde ise yaramadigini soyleyip enfeksiyon hastaliklari uzmanina yonlendirdi. Simdi daha genis spectrumlu bir antibuyitik tedavisi uyguluyorlar halen hastanedeyiz tabii bu arada idrar ve kan kulturu de alindi. Benim asil sormak istedigim: esim bu enfeksiyonu doktorumuzun soyledigi gibi tasdaki bakteriden mi yoksa ameliyathanede mi aldi? Bu arada ameliyat oldugumuz hastane Türkiyenin en buyuk A grubu ozel hastanelerinden biri.

  Vereceginiz bilgiler icin cok tesekkuler

  • Merhaba
   Taş ameliyatları sonrasında ateş çıkma ve enfeksiyon oluşma ihtimali klasik kitaplara göre 6 da bir civarında. Ancak günümüzdeki profilaksi (yani hastalık engelleme antibiyotikleri) ile bu oran çok azaltıldı. Hastaneden bir enfeksiyon kapmış olma ihtimaliniz var ama bu ihtimal çok düşük. Genellikle bu mikroplar taşın yüzeyinde bizim ameliyat sırasında taşı kırmamız sonucunda ortaya çıkan mikroplar oluyor.

 8. sayın hocam sol üreter böbrek taşı (kanalda ) hastasıyım. Kapalı devre ameliyatı ile kanaldaki taşı almak istediler. 72 yaşındayım pay pası ve guatır ameliyatlarını geçirdim.3 derece riskli bir ameliyat olduğunu (anestesi doktoru ) raporuna yazmış.işaretlemiş.Bu ameliyat olmamda bir sakınca varmıdır.Ayrıca kanalı tıkyan ve kapalı devre ameliyatını önerirmisiniz.Olmaz isem böbreğimi zamanla kaybedersin ve diğer foksiyonları çıkarırsın diyorlar.Ne yapmalıyım.Öneriniz nedir.Sağlıkla selamlarımı sunarım

  • Merhaba
   Kanaldaki taşın büyüklüğünü ve yerini belirtmemişsiniz. Ama mutlaka ameliyat olmanız gerekiyor ise öncelikle bir kardiyoloji ve dahiliye (ve hatta belki göğüs hastalıkları) doktorları ilegörüştürmemiz (yani konsültasyon yapmamız) gerekiyor. Çişinizi yaptığınız yerden girilerek yapılan ameliyatlar da sırttan 1 cm lik delikten girilerek yapılan ameliyatlar da spinal anestezi denen belden bir iğne ile girilerek yapılabilen ameliyatlardır. Gerekli konsültasyonlar yapıldıktan sonra eğer müsade alabilir isek ameliyatınız yapılabilir. Eğer ameliyat olamıyorsanız (sizin için hayati tehlike var ise) böbrek bir şekikde feda edilir ve koruyucu ilaçlar verilebilir.

  • Merhaba
   ESWL yani dışardan ses dalgaları ile taşın kırılması işlemi 20 mm nin üzerindeki taşlarda uygulanmaz. Sizin durumunuzda ameliyat olmanız gerekecek gibi. Filmlerinizi mutlaka görmek gerekiyor. Size muhtemelen kapalı yoldan (perkütan yöntem ile) sırttan girilerek ameliyat önerilecektir. Eğer İstanbul’a gelebilir iseniz yardımcı olurum.

 9. iyi günler eşimin sağ üreterinde 12×6 m taş var dört kez eswl yöntemi denendi ama sonuç alamadık doktor üreteroskopi yöntemiyle alacağını söyledi.taş kanalı tıkamış böbreğe bi zararı olurmu bu durumun ve bu operasyonun başarı oranı nedir acaba taş şuan mesanen,n 10 cm üst tarafında

  • Merhaba
   12 mm lik bir taşın kendiliğinden düşme ihtimali yok gibi birşey. ESWL idrar kanalı taşlarında çok akılcı bir yöntem değil bence. Kapalı ameliyat sizin için en uygun tedavi olabilir. Filmlerinizi görmek gerekli. Başarı oranı cerrahın tecrübesine ve elinde fleksible alet olup olmamasına göre değişen bir durum.

 10. Değerli hocam, sol böbrekten çıkmış idrar yoluna girmiş 4mm taş için doktorumuz 2 3 gün bekleyelim düşmezse idrar yolundan girip sadece kırma işlemi yaparız dedi. 4mm taş için bu operasyona gerek var mı ? sizce varsa 2 3 gün çok erken bir süreç değil mi ? saygılar..

  • Merhaba
   4 mm lik bir taş kanala girdiği zaman %95 ihtimalle kendiliğinden düşer. Ben kendi hastalarımı en az 20 gün bekliyorum eğer böbrekte şişlik yoksa ateş yoksa veya ağrılar dayanılmaz halde değilse bence beklemek çok çok çok su içmek, hoplamak zıplamak, ip atlamak, yani ayakların sertçe yere vuracağı işler yapmak lazım bence.

 11. hocam mrb,
  benim şikayetim sol böbrek alt polde 4.3 mm. çapında mercimek ten biraz daha büyük bir taşın kanalda olduğunu söylediler.ve böbreğimde bi genişleme gözlemlendiği belirtildi.doktor bol bol su içip hareket etmemi istedi.ayrıca ıvp çekmem gerektiğini belirterek bu taşın düşmememsi noktasında ameliyatla alınması gerektiğini söylediler.sizinde değerli fikirlerinizi ve tedavi yorumlarınızı almak istiyorum.
  saygılarımla..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>